Коротко про страх, злість та образу
- От админ
- в Блог, Психотерапія
Страх, злість та образа
Давайте розберемо кілька основних видів почуттів, які відчувають усі люди. Щоправда, саме на ці неприємні почуття найчастіше існує заборона. Тим часом, у кожному з них прихован дуже важливий посил для розвитку особистості людини.
Страх
Кожне почуття має власну функцію. Страх – це реакція на небезпеку. Він з'являється, коли життю чи задоволенню потреб людини щось загрожує. Страх утримує від руйнівної ситуації.
Дуже важливо відчувати межу між інстинктивним страхом і набутим. Який перед вами страх: зістрибнути з 9-го поверху або заявити про свою позицію? У другому випадку ми говоримо про горезвісний страх оцінки.
Ви стоїте біля каси магазину і просите зважити 500 грам цукерок. «Я 700 зважила, нічого?», - Запитує продавець. «Нічого», - похмуро відповідаєте ви. А може, таки «чого»? Знайома ситуація, правда? Як часто ми боїмося сказати, що нам щось не подобається, не підходить просто тому, що ми цим нібито не догодимо іншим людям?
Зі страхом оцінки в психотерапії доводиться працювати дуже часто. І ось він часто утримує не від небезпек, а від чудових ситуацій, що розвивають нас.
Злість
Злість – дуже важливе базове почуття. Людина відчуває злість у ситуаціях, коли порушуються його особисті межі. Цим відчуттям можна відстояти своє «я», свою територію. Злість – відповідь на вторгнення, на спробу завадити задоволенню потреб та бажань.
Злість покликана допомагати людині самостверджуватись у світі, вона дає сили на завоювання. Але в суспільстві дуже поширене переконання, що це погане почуття: злитися не можна. Можна і потрібно, коли це передбачає ситуація.
Образа
Переходимо до образи, як до похідної, від злості. Образа складається з двох почуттів: злості та печалі.
Чому кажуть: "Не можу відпустити образу"? Тому що злість була пригнічена, пішла в смуток і сидить глибоко всередині, наче під бетонною плитою. Тому поради друзів і знайомих: «нехай, пробач і відпусти», - здаються абсолютно безглуздими. Як відпустити, якщо всередині все ще сердишся, що інша людина вторглася на твою територію і вчинила з тобою несправедливо? Люди не висловлюють злість з різних причин: боячись втратити чиєсь розташування, боячись нерозуміння.
Для того, щоб прожити і відпустити колишні образи, «екологічно» прозлитися, краще звернутися до терапевта, звичайно. Прийти до кривдника і накричати на нього через кілька років - такий спосіб не принесе бажаного полегшення. Швидше, навпаки, створить ще критичнішу ситуацію. Психотерапевт знає безпечні інструменти, щоб зняти внутрішню напругу.
Сум
Це почуття виникає, коли людина розлучається з будь-ким, переживає втрату. Не варто тікати від смутку, у ньому теж закладено чудовий потенціал. Він показує, що важливо зупинитися і подумати, можливо, щось осмислити, пережити.
Кожна втрата має важливі зміни для особистості людини.
Радість
Ну, і щоб розвіяти сум, насамкінець поговоримо про наше улюблене почуття.
Радість виникає, коли ситуація задовольняє потреби людини, показує, що людина рухається у правильному йому напрямі. Без радості не зрозуміти: подобається щось чи ні. Радість виникає, коли відчуваєш задоволення. Це наш внутрішній камертон, і він каже: "Ти на правильному шляху!"
Якщо ви від чогось відчуваєте радість, запам'ятовуєте це відчуття, починаєте його практикувати. Наприклад, заняття живописом, зустрічі із друзями, поїздки на природу. До цього почуття обов'язково слід дослухатися. Сподіваюся, що вам вдалося подивитися на страх, злість і образу під іншим кутом, розпізнати їх потенціал. І іншого разу, зазнавши агресії, ви не пригнічуватимете її в собі, а проживете і замислитеся, яке послання вона містить.
Відгуки про терапевтичну роботу




















Рекомендуємо до прочитання
- Навіщо потрібна психотерапія, якщо раніше...
Автор: Kateryna Chudnenko Чули колись аргумент: «Навіщо потрібна психотерапія, якщо раніше без неї діди…
- Share:
Вам також може сподобатися
Як передається травма поколінь
